Sur Zigma.ma, vous etes sur de trouver le bien immobilier Maroc, de reve. L'utilisation du site web est tres simple. En effet, vous avez la possibilite d'utiliser la carte geographique afin de localiser votre maison de reve. Vous trouverez des annonces immobilieres de tout genre, que ce soit pour un appartement maroc, une maison maroc ou un riad maroc. Zigma propose aussi tout genre de bien aussi bien en vente appartement maroc qu'en location appartement maroc ou en location de vacances maro Zigma est un portail 100% marocain moderne et facile a utiliser. Il est spécialisé dans le marché immobilier marocain. Il est accessible aux agences ainsi qu'aux particuliers et il est totalement gratuit.

Годинашното 56. издание на фестивалот „Охридско лето“ и овојпат, согласно реномето, ќе понуди врвни музички и театарски доживувања, изјави денеска, на првата средба со новинарите, новиот директор на Националната установа, музичкиот уметник Оливер Арсовски...

Музичкиот селектор на фестивалот Охридско лето,  Гордана Јосифова Неделковска, е одликувана со престижниот орден  на Република Франција  ,,Витез од Редот на уметности и книжевност,, заради нејзините достигања во промоцијата на уметноста  во Македонија, промоција на македонската уметност надвор од земјата и поддршка на промоцијата на француската култура во Македонија...

Фестивалот ,, Охридско лето,, и оваа година се закити со признание од Министерството за економија за допринос во развојот на туризмот во категоријата- најдобра манифестција...

Потпишувањето на Меморандум за соработка со најголемите летни фестивали како што се Дубровачки летни игри, Фестивалот Љубљана и КоторАрт фестивалот  во годината кога Охридско лето слави 55 годишен јубилеј , за директорката Елизабета Јанкуловска  претставува голема чест и задоволство...

Вчера во црквата  Св.Дух  во Котор, Црна Гора, на  иницијатива на меѓународниот фестивал  КоторАрт беше  потпишана Которската  иницијатива,  Меморандум за соработка на четирите најзначајни регионални летни фестивали:  Меѓународниот фестивал КоторАрт (Црна Гора), Дубровнички летни игри (Хрватска), Фестивалот Љубљана (Словенија) и  Охридско лето (Македонија)...

На сцената Долни Сарај вечерва беше спуштена завесата на 55-тото јубилејно издание на фестивалот „Охридско лето“ со театарската претстава „Figurae veneris historiae“ на Горан Стефановски, во режија на Александар Поповски, а во продукција на Словенечкиот национален Драма театар од Љубљана...

Музичката програма на 55-тото јубилејно издание на фестивалот „Охридско лето“ заврши со неверојатна изведба, невидени овации и 5 биса за брилјантниот Максим Венгеров и пијанистот Ваг Папијан...

Трите драмски дела „Одисеја“ „Огнени јазици“ и „Фигурае Венерис Хисториае“ од драмскиот писател Горан Стефановски собрани во една книга беа промовирани вечерва во Куќата на Уранија во Охрид, во рамки на фестивалот „Охридско лето“...

 

Музичката програма на 55-тото јубилејно издание на фестивалот „Охридско лето“ завршува вечерва со концерт на маестро Максим Венгеров што ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот...

Јубилејното 55-то Охридско лето измина во знакот на беспрекорна реализација, полни гледалишта, позитивни критики и задоволните уметници. Ова е оценката по завршната прес конференција на која раководството и селекторите дадоа анализа на изминатите фестивалски денови...

Охридско Лето ви препорачува
ПРОГРАМА
Прес центар
Архива

Поддржано од
Општина Охрид

ЕКСЛКУЗИВНИ СПОНЗОРИ
ГЛАВНИ СПОНЗОРИ

вратете се на почеток