Заради лошите временски прилики што попладнево и вечерва го зафатија охридскиот регион, концертот на познатата група „Амира Трио“ предвиден во предворјето на црквата „Света Софија“ ќе се одржи внатре во катедралната црква, со почеток во 21 часот...

Европската асоцијација на фестивали(ЕФА) му го честита роденденот на Фестивалот  „Охридско лето“  кој годинава слави 55 години од неговото основање...

Вечната тема, односите помеѓу мажот и жената и вечната потрага по љубовта синоќа беа прикажани во претставата „Опасни врски“ од Шодерло де Лакло, режирана од истакнатиот македонски режисер Дејан Пројковски а во изведба на театарот „Вера Комисаржевскаја“ од Санкт Петербург, Русија...


Охриѓани и туристите денеска имаа ретка прилика да ја почуствуваат магијата која на 4-ти за денот на роденденот на Охридско лето ќе се случува на Антички. Светската музичка атракција, Американскиот „Howard Gospel“ хор, кој попладнево пристигна во Охрид, при прошетката во стариот дел на градот, на Плаошник приреди мини концерт кој предизвика воодушевување кај бројните туристи...

Светската музичка атракција, Американскиот „Howard Gospel“ хор попладнево пристигна во Охрид.  Селекторката на музичкиот дел од програмата Гордана Јосифова Неделковска прва им посака топло добредојде...

„Опасни врски“ од Шодерло де Лакло, во режија на нашиот Дејан Пројковски а во изведба на Театар „Вера Комисаржевскаја“ - Санкт Петербург, Русија вечерва на репертоарот на фестивалот Охридско лето...

Синоќа во импозантниот Антички театар повеќе илјадната фестивалска публика имаше единствено и незаборавно музичко доживување со концертот на маестралниот Стефан Миленковиќ, виртуозот на хармоника Марко Хатлак со нивниот најнов проект Танго Компас...

Ниту дождот, ниту децибелитe кои доаѓаа од концертот на Здравко Чолиќ не ги спречија синоќа во Антички театар, виолинистичкиот виртуоз Стефан Миленковиќ и „Танго Компас“ да приредат незаборавно музичко доживување...

Некогашното „чудо од дете“ сега веќе светски познат виолинист Стефан Миленковиќ со својот спектакуларен настап на фестивалот „Охридско лето“ синоќа на Антички театар уште еднаш потврди дека е голем миленик на македонската публика...

Српскиот виртуоз на виолина  Стефан Миленковиќ денеска заедно со селекторката на музичкиот дел од програмата на Охридско лето, Гордана Јосифова  Неделковска, беше во посета на општина Вевчани...

Охридско Лето ви препорачува
ПРОГРАМА
Прес центар
Архива

Поддржано од
Општина Охрид

ЕКСЛКУЗИВНИ СПОНЗОРИ
ГЛАВНИ СПОНЗОРИ

вратете се на почеток